Kiedy zaczyna się psia demencja?

pexels-photo-406014Trudno stwierdzić, kiedy pies zaczyna się starzeć. Można jednak być zaskoczonym, gdy podczas wizyty u weterynarza dowiesz się, że Twój wciąż pełen energii psiak jest zaliczany do grupy psów starszych.

Kiedy zacząć traktować psa „poważniej”?

Wiele zależy od rasy. Najdłużej żyją kundelki małe i średnie. Co ciekawe, większe psy żyją… krócej, niż te małe. Chyba, że mamy na myśli pieski rasowe, które są narażone na szereg problemów zdrowotnych, przyspieszających okres demencji. Dla przykładu, 7-letni owczarek niemiecki jest już zaliczany do grupy psów starszych. Z tego względu, należy wówczas zwrócić uwagę na jego dietę, ruch oraz obserwować wszelakie zmiany skórne czy wahania nastroju.

Przy okazji poczytaj o karmach bez zbóż https://sklepzkarmami.pl/forza10-legend-line/11228-forza10-legend-maintenance-evolution-skin-karma-bez-zboz.html

Taki radosny i ruchliwy – nie ma się co przejmować

Niestety właściciele często tkwią w błędnym przekonaniu, że ich pupile nie potrzebują szczególnej obserwacji, gdy zachowują się pogodnie i mają dużo ruchu. To bardzo duży plus, z którego należy się cieszyć, jednak nie zwalnia on nas z obowiązku wnikliwej obserwacji pupila. Gdy pojawiają się tłuszczaki, sierść psa zmienia się, pies tyje i często śpi, może być już za późno na zmiany.

Jeśli Twój pies przekroczył 6-8 lat (w zależności od rasy, wielkości), powinieneś wybrać się do weterynarza na „przegląd” psiaka. Warto zobaczyć, jak wyglądają jego dziąsła i zęby, czy konieczne jest usuwanie kamienia, czy badania krwi są w normie a pies nie ma żadnych zmian skórnych. Raz do roku taki przegląd będzie trzeba wykonać. Gdy pies zacznie przejawiać objawy demencji, wizyty u weterynarza powinny zdarzać się częściej – nawet raz na dwa miesiące.

Istotna jest także zmiana diety – zmniejszenie zawartości tłuszczu w dostarczanym pupilowi pokarmie oraz zwrócenie uwagi, czy na określone produkty pojawiła się reakcja alergiczna. Warto kupować karmy stworzone specjalnie dla psów starzejących się oraz takich posiadających konkretne problemy zdrowotne. Więcej na temat pielęgnacji psa przeczytasz tutaj http://twojachwila.eu/choroba-serca-u-psow-czym-sie-objawia/.

Dodaj komentarz