Kantówki klejone są jednym z najczęściej używanych materiałów na budowie. Zaliczają się one do elementów konstrukcyjnych, a lista ich zastosowań jest bardzo długa. Na rynku znajdziemy wiele produktów, kantówki klejone, lite, z różnych rodzajów drzew, Jednak w tym momencie przychodzi pytanie: jakie kantówki powinno się wybrać?
Kantówki sosnowe
Ważne jest, aby każde z drzew, które wykorzystywane jest do produkcji kantówek, przechodziło testy jakości, aby produkty wychodzące spod skrzydeł fabryki spełniały oczekiwania każdego kupca. Hurtownią, który oferuje zarówno kantówki drzwiowe, jak i kantówki okienne jest firma https://envun.pl, w której znajdziemy kantówki w dwóch różnych wersjach, a oprócz tego takie produkty jak profile stalowe. Pierwsza z nich to kantówki łączone, które scalone są za pomocą mikrowczepów. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wczepy występują na wszystkich warstwach drewna, dając spójną całość. Kantówki łączone występują w kilku klasach jakościowych, które zależne są od długości między połączeniami oraz dopuszczalnymi wadami.
Drugim rodzajem kantówek są wersje lite. Kantówki lite są materiałem ciężkim do uzyskania, lecz jeżeli klient zdecyduje się na ten wybór, to z pewnością doceni jakość wykonania takiego wariantu. Wersja lita różni się od wersji klejonej sposobem wytworzenia. Kantówka lita pozyskiwana jest z całej długości drzewa, a potem klejona warstwami.
Czym kierować się podczas wyboru kantówek?
Przede wszystkim kantówki powinny spełniać indywidualne wymagania oraz posiadać certyfikat FSC 100%. Taki certyfikat jest oznaką oraz gwarancją, że produkty spełniają wszystkie oczekiwania FSC. Co ważne, wszystkie produkty z takim certyfikatem klejone są według sztywnych zasad, co sprawia, że każdy pojedynczy produkt wykonany jest w takim samym, wysokim standardzie.
Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości produktu, to kantówki z takim certyfikatem będą znakomitym wyborem. Do złączenia kantówek w całość używa się dwóch klejów o wysokiej jakości. Pierwszym z nich jest klej wodoodporny D4, który dostosowuje się do drewna i wypełnia wszystkie nierówności. Drugim natomiast jest Epi Glue, który chroni kantówkę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zabezpiecza drewno przed rozwarstwieniem i szybkim niszczeniem.