Angielski bez stresu

language-school-834138_640

Rozwój technologii i postępująca globalizacja coraz częściej wymuszają posługiwanie się angielskim na co dzień, jednak nie każdy czuje się pewnie używając tego języka, zwłaszcza jeśli chodzi o płynne mówienie. Wielu ludzi konfrontacja z obcokrajowcem kosztuje wiele stresu. Można to zmienić dzięki różnym metodom nauki języków obcych.

Przymusowe nauczanie
Jak wiadomo, jeśli jest się do czegoś przymuszanym, robi się to niechętnie. Być może dlatego nauka języka angielskiego w państwowych szkołach rzadko przynosi dobre rezultaty. Nawet po wielu latach nauki absolwenci szkół nie mają poczucia, że dobrze poznali angielski. Inną przeszkodą prawdopodobnie jest zbyt duże skupienie na gramatyce i poprawnym pisaniu, zamiast na swobodzie w posługiwaniu się językiem. Z drugiej strony, nauczycielom trudno to wdrożyć, kiedy muszą pracować w grupie trzydziestu młodych osób, które w większości nie są zainteresowane tematem. Można powiedzieć, że trzeba bardzo chcieć, żeby czegoś się nauczyć na lekcjach. Niestety, w takich warunkach często tej chęci brakuje.

Inne metody
Jest wiele różnych metod, które pozwalają poprawić znajomość języka obcego. Jedną z nich, ostatnio bardzo promowaną, są tak zwane fiszki. Dokładnie są to karty, na których na jednej stronie jest napisane słowo lub zdanie w języku obcym, a na drugiej tłumaczenie na język polski. Jest to metoda pozwalająca nauczyć się słownictwa z różnych dziedzin w stosunkowo krótkim czasie, jednak wymaga ona dużego samozaparcia i motywacji. Fiszek używa się samodzielnie, w dowolnym czasie, więc wiele osób niestety dość szybko rzuca je w kąt. Kolejnym minusem jest fakt, że w ten sposób nie oswajamy się z naturalnie brzmiącym językiem, a jedynie zapamiętujemy frazy. Inna, również popularna metoda, to uczęszczanie do szkoły językowej. Mimo skojarzeń z państwową edukacją, jest to bardzo ceniony sposób na poznanie języka angielskiego. Różnica tkwi przede wszystkim w liczebności grup. Poza tym lektorzy ze szkół językowych są w stanie poświęcić dużo więcej uwagi poszczególnym osobom, dzięki czemu nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Naturalne przyswajanie języka
Bardzo popularnym i cenionym sposobem nauczania jest tak zwana metoda Callana. Polega ona na nauce myślenia w języku angielskim, dzięki czemu posługiwanie się nim staje się naturalne. Program opiera się na częstym powtarzaniu materiału i duży nacisk kładzie się przede wszystkim na mówienie w języku obcym, a dopiero później na pisanie. Dzięki temu mówienie po angielsku przestaje być stresujące. Szkoły językowe mają oferty dostosowane do różnych oczekiwań, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz