Jakich błędów unikać ocieplając poddasze?

Podczas budowy domu czy też remontu poddasza, należy zwrócić szczególną uwagę na ocieplenie go. Niewłaściwa termoizolacja spowoduje uciekanie nawet 30% ciepła, które wytarzane jest w domu! Co znacznie podniesie koszty ogrzewania. Dlatego lepiej jednorazowo zainwestować w odpowiednie i porządne materiały, które będą gwarancją tego, że pomieszczenia będą właściwie ogrzane i ciepło nie będzie uciekać.

Jakich błędów unikać ocieplając poddasze? 

Aby termoizolacja Częstochowhttps://termobud.com.pl/ była położona właściwie i spełniała swe funkcje, dobrze jest wiedzieć jakie błędy są najczęściej popełniane podczas ocieplania dachu. 

  1. Za cienki materiał – minimalna grubość materiału powinna wynosić 20cm. Decydując się na cieńszą warstwę, nie będzie ona spełniać swojej funkcji. 
  2. Złe ułożenie wełny mineralnej – szczeliny czy dziury nie tylko będą powodować uciekanie ciepła z pomieszczenia, ale też z czasem do środka będzie się dostawać wilgoć. 
  3. Brak wentylacji – bez przepływu powietrza nie będzie możliwe odprowadzanie wilgoci. 

Jakie materiały będą najlepsze? 

Planując ocieplenie poddasza, trzeba poważnie się zastanowić jaka opcja będzie najlepsza i jakie materiały wybrać. Każdy dach zbudowany jest w formie szkieletu wykonanego z drewna, czasem zdarza się, że zamiast niego użyty jest metalowy szkielet. Ocieplić taką konstrukcję można na dwa sposoby:

  • Ocieplenie między krokwiowe – najbardziej popularna metoda, która polega na umieszczeniu materiału termoizolacyjnego między krokwiami, zaleca się, aby używać wełnę mineralną. Materiał ten jest sprężysty i odporny na ogień, a jego kolejna zaletą jest to, że tłumi też dźwięki. Jeżeli na dachu zostało ułożone blaszane pokrycie, to wełna będzie też pełnić funkcję dodatkowej izolacji, przez co odgłos uderzającego deszczu czy gradu, nie będzie tak uciążliwy. Poddasze można ocieplić też tańszym styropianem, który jest tańszy od wełny mineralnej, ale nie jest tak sprężysty jak ona. 
  • Ocieplenie nakrokwiowe – coraz popularniejsza forma docieplenia budynków Częstochowa, bardziej oszczędna i lepiej wyglądająca niż ocieplenie między krokwiowe. W tym wypadku wełna mineralna została zastąpiona specjalnymi płytami termicznymi, które są umieszczone bezpośrednio na krokwiach dachu.