W każdym większym przedsiębiorstwie produkującym materiały wielkogabarytowe znajduje się suwnica (natorowa, podwieszana, bramowa lub konsolowa).
Przemierzając kraj widzimy ich całkiem sporo, ale rzadko kiedy można spotkać taką, która nie pamięta poprzedniego stulecia. Modernizacja suwnic jest więc zabiegiem pożądanym, bo nawet stara suwnica może otrzymać nowe życie i stać się narzędziem o zwiększonej wartości użytkowej, poprawiającym wydajność, szybkość i bezpieczeństwo pracy, a także ergonomię pracy i wygodę operatora (sprawdź kurs – operator maszyn budowlanych – kurs suwnice). Modernizacją tych urządzeń zajmują się specjalistyczne firmy, które przed rozpoczęciem swoich działań przeprowadzają szczegółową analizę suwnicy, ocenę jej stanu technicznego i sprawności (ekspertyza techniczna i sprawdzenie niezawodności suwnicy).
Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych do dalszych prac parametrów, firma przedstawia propozycję modernizacji suwnicy, jej ewentualnej rozbudowy (w zależności od jej określonych zastosowań) i kosztorys działań, który i tak zazwyczaj jest niższy niż zakup nowego sprzętu. Cała modernizacja odbywa się z wykorzystaniem wysokich technologii, tak aby suwnica odpowiadała wymaganiom najnowszych przepisów bezpieczeństwa, a także stała się solidną podstawą nowoczesnego przedsiębiorstwa. Najczęściej zabieg ten koncentruje się na przykład na: wymianie ciągników, wózków, kabin operatora i urządzeń sterowniczych, skracaniu lub wydłużaniu suwnicy, zmianie systemu zasilania, dostosowaniu do sterowania radiowego, montażu mechanizmu obrotu żurawia słupowego, wymianie okablowania, zwiększeniu udźwigu, wykonaniu dokumentacji mechanicznych i elektrycznych itp.
Ma to wszystko na celu poprawę udźwigu, szybkości pracy i kontroli nad ładunkiem. Duże doświadczenie i umiejętności pracowników firm oferujących tego typu usługi, pozwalają wierzyć, że modernizacja zostanie przeprowadzona szybko, skutecznie i fachowo, a zmodernizowane urządzenie otrzyma kolejną szansę by służyć jeszcze przez wiele lat.