Próchnica jako choroba cywilizacyjna

woman-674977_960_720Próchnica jest chorobą zakaźną, za którą odpowiedzialne są bakterie, które żyją na płytce nazębnej i powodują rozmiękanie dziąsła oraz szkliwa zęba. Leczenie może prowadzić tylko specjalista stomatolog, który ma za zadanie powstrzymanie procesu chorobotwórczego i niedopuszczeniu do ekstrakcji zęba.

Przyczyny próchnicy

Jest ich wiele, jednym z nich będzie rozkład węglowodanów, a także niewłaściwa dieta i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Do rozwoju próchnicy przyczyniają się stany zapalne dziąseł oraz paradontoza. Do mniej znanych przyczyn możemy zaliczyć zbyt długie karmienie dziecka butelką lub piersią, niedobory minerałów (fluoru, wapnia, magnezu, fosforu) i witaminy D. Przyczyną mogą być także predyspozycje genetyczne (podatność tkanek na psucie się zęba) oraz stały kontakt z osobą z próchnicą zębów (całowanie, korzystanie z tych samych naczyń).
Dobry stomatolog Radom  https://koronadent.pl/ z pewnością pomoże nam zapobiec bolesnemu leczeniu i konieczności sięgnięcia po leczenie kanałowe Radom.

A jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Będą to odpowiednio: plamki na zębie, wrażliwość zęba na temperaturę, ubytki w zębach, nieprzyjemny zapach z ust, tkliwość zęba oraz ból zęba.

Profilaktyka

Co zrobić, aby uniknąć tych niepokojących objawów? Z całą pewnością profilaktyka pomoże nam, przynajmniej w znaczącym stopniu, uniknąć nieprzyjemnych zabiegów. Przede wszystkim ważne są systematyczne kontrole u stomatologa. Właściwa higiena jamy ustnej – przez przynajmniej trzy minuty należy szczotkować zęby po każdym posiłku. Warto stosować nici dentystyczne do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Przed snem po umyciu zębów nie należy już nic jeść ani pić. Trzymając się przynajmniej tych podstawowych zasad, znacznie zminimalizujemy ten proces.

Pamiętajmy, że nieleczona próchnica nie poprzestaje na zębach – zakażona krew przedostaje się do organizmu, w tym do serca. Może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, które jest bardzo groźne dla zdrowia i życia, a także uszkodzenia nerek czy trzustki, rozwój miażdżycy i alergii. Próchnica u dzieci może przyczynić się do powstania wad zgryzu oraz opóźnienia pojawienia się zębów stałych.