Assistane – wszystko co musisz o nim wiedzieć?

black and gray car interior

Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje je obecnie za niewielką opłatą lub za darmo w pakiecie z OC i AC. Warto więc wiedzieć czym jest assistance i czy opłaca się je kupić.

Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną w przypadku niespodziewanego problemu na drodze. Cena i zakres polisy zależą od oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zobacz zatem czym jest assistance i jaką ochronę zapewnia?

Assistance – zakres ochrony

Jak już wspomnieliśmy, zakres pomocy oferowanej w ramach ubezpieczenia assistance zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupionego wariantu polisy (podstawowego lub rozszerzonego). 

Ochrona w ramach ubezpieczenia assistance obejmuje zazwyczaj następujące formy pomocy kierowcom:

  • pomoc serwisowa – są to najczęściej: naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu lub przyczepy, transport kierowcy, zapewnienie parkingu czy wynajem pojazdu zastępczego, otwarcie pojazdu w przypadku braku kluczy, pomoc przy wymianie koła, wymiana żarówki, dostarczenie paliwa, uruchomienie pojazdu w przypadku rozładowania akumulatora, złomowanie pojazdu, kierowca zastępczy, transport zwierzęcia czy organizacja i opłacenie noclegu.
  • pomoc informacyjna – uzyskanie informacji na temat lokalizacji warsztatów i stacji paliw, natężenia ruchu i utrudnień na trasie, możliwość przekazania wiadomości bliskiej osobie oraz skorzystania z usług tłumacza, w przypadku jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą. Centra obsługi, w których można uzyskać niezbędne informacje, działają przeważnie 24 godziny na dobę. Powstają także aplikacje mobilne, które pozwalają na sprawne i szybkie wezwanie pomocy.
  • pomoc prawna assistance – obejmuje, na przykład pomoc lub ochronę prawną poza granicami Polski, na przykład gdy dojdzie do kolizji lub konfliktu na drodze.
  • pomoc medyczna –  obejmuje transport poszkodowanego do szpitala, hospitalizację za granicą, transport i opiekę nad dziećmi oraz zwierzętami (także leczenie zwierząt domowych), zorganizowanie wizyty domowej lekarza lub opieki pielęgniarki, dostarczenie leków czy organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji.

Powyższa ochrona, w zależności od wykupionej polisy, dostępna jest na terenie Polski i/lub poza granicami kraju.  

Warto pamiętać, że każda z oferowanych w ramach assistance usług ma jednak swoje ograniczenia, które opisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dlatego przed podpisaniem plisy należy dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

Jak wybrać ubezpieczenie assistance?

Assistance, przyda się każdemu, kto posiada samochód, a tym bardziej tym osobom, które często podróżują. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje co najmniej dwa warianty assistance, które zróżnicowane są pod względem zakresu usług. Zazwyczaj funkcjonują one w pakiecie, jako uzupełnienia.

Przy wyborze polisy assistance warto zwrócić uwagę na:

  • zakres usług, które obejmuje ubezpieczenie,
  • limity, które towarzyszą oferowanym usługom, na przykład na jaką odległość może odbyć się holowanie, do jakiej kwoty zostaną pokryte koszty naprawy, czy pomoc obowiązuje również za granicą,
  • zasady postępowania w razie zdarzenia (w tym informacje o zasadach postępowania przy zgłaszaniu zdarzenia),
  • zasady ustalania i refundacji kosztów świadczeń,
  • wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela
  • zasady zgłaszania reklamacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Cena, tak samo jak zakres, ubezpieczenia zależy od oferty ubezpieczyciela. Assistance jest często sprzedawane w pakiecie z OC i AC. Można w takim wypadku liczyć na dużą zniżkę, a nawet darmową polisę.

Warto wiedzieć jednak, że zakres darmowego assistance jest bardzo okrojony i zazwyczaj warto dopłacić, żeby go poszerzyć. Assistance to jedna z tańszych polis, więc nie warto oszczędzać na tej opcji. Poniesiony koszt zwróci się nawet w przypadku błahej awarii opony, nie mówiąc o większych kłopotach.  

Aby wybrać najkorzystniejszą opcje, assistane warto także porównać oferty w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.