Czym cechują się najlepsze domki ogrodowe?

Popularne w ostatnim czasie domki ogrodowe nie tylko poprawiają wystrój naszych przydomowych działek, ale mają też wiele praktycznych zastosowań. Mogą pełnić rolę składzików na narzędzia, altan czy domków wypoczynkowych. Bez względu na rodzaj konstrukcji, którą wybierzesz, zwróć uwagę na kilka istotnych cech, którymi powinna się ona charakteryzować.

Najlepszy materiał na domki ogrodowe

Do najpopularniejszych należą drewniane domki ogrodowe. Drewno dobrze komponuje się z otoczeniem, ale wymaga okresowej impregnacji i malowania, ponieważ jest podatne na działanie wilgoci. Domki z drewna są za to łatwe w renowacji a do ich ścian bez problemu przybijesz półki, haki lub szafki. Z łatwością przeprowadzisz także ich prace naprawcze.

Jeśli nie masz chęci na zabiegi konserwacyjne, zdecyduj się na domki ogrodowe z tworzyw. Nieco gorzej komponują się one z przyrodą ogrodu, ale za to łatwo utrzymać je w dobrym stanie. Są też odporne na czynniki atmosferyczne, chociaż szybko nagrzewają się od słońca. Niestety, dużo trudniej będzie Ci wprowadzać w nich modyfikacje oraz reperować usterki (o ile w ogóle będzie to możliwe).

Dobre wymiary

Domek ogrodowy powinien być funkcjonalny. Jeśli więc wybierzesz małe konstrukcje o wymiarach 120 x 160 cm to oprócz narzędzi niewiele więcej w nich zmieścisz. Domek o wymiarze 200 x 130 cm pozwoli Ci schować zarówno narzędzia, jak i większe sprzęty. Największe konstrukcje o powierzchni 300 x 200 cm zmieszczą dodatkowo meble ogrodowe, grill czy rowery.

W większych modelach nie tylko możesz trzymać sprzęt i narzędzia, ale także swobodnie pracować – naprawiać rower, przesadzać rośliny czy majsterkować, wykorzystując do tego wygodny blat roboczy. Do takich celów wybieraj domki ogrodowe na planie kwadratu lub prostokąta, bez zakamarków. Cechują się one większą pojemnością oraz wygodą w korzystaniu z przestrzeni.

Przestrzeń w środku

Wybierając domki sprawdź, ile przestrzeni będziesz mieć do dyspozycji w ich wnętrzu: czy spadzisty dach nie obniży wysokości którejś części domku? Czy jedna ze ścian nie jest ruchoma i nie pełni jednocześnie funkcji drzwi? Ściany są ważne, bowiem to je wykorzystasz do zamontowania regałów, haczyków i półek. Im większa będzie ich powierzchnia, tym łatwiej zagospodarujesz wnętrze.

Wewnątrz domku powinieneś poruszać się swobodnie oraz nie zawadzać głową o wiszące przedmioty. Staraj się tak układać rzeczy, aby się nie potknąć. W domkach o spadzistych dachach można też zagospodarować przestrzeń bezpośrednio pod nimi. Pamiętaj także, że kilka szafek powinno być zamykanych na klucz, aby bezpiecznie przechować w nich środki ochrony roślin.

Elementy konstrukcji

Najlepsze domki ogrodowe są wyposażone w okno. Jest ono bardzo przydatne, bowiem doświetla wnętrze oraz zapewnia jego wentylację. Równie ważne są drzwi – im szersze, tym łatwiej będzie Ci wnosić i wynosić sprzęty. Ważne jest, aby szeroko się one otwierały i miały solidne zawiasy. Ułatwi Ci to swobodne korzystanie z Twojego domku.

Zwróć też uwagę na wykończenie dachu. Powinien być on szczelny i zabezpieczać wnętrze przed deszczem. Ważne jest także, czy domek posiada podłogę oraz czy jest ona trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Zwróć także uwagę, czy konstrukcja może stać bezpośrednio na ziemi, czy też wymaga wylewki betonowej lub kostki brukowej.

Wizualne walory

Najlepsze domki to nie tylko te, które są w pełni użyteczne i funkcjonalne, ale także wizualnie skomponują się z architekturą Twojego domu i ogrodu. Nie wybieraj więc domków zbyt masywnych w stosunku do ogrodzenia Twojego ogrodu lub tych, które różnią się od niego stylem. Dzięki temu domki dopełnią stylistycznej całości i nie wprowadzą wizualnego chaosu.