Grzałki do silnika – czy warto inwestować?

Silnik pojazdu działa najwydajniej w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Szczególnie widoczne jest to w przypadku diesla. Rozgrzanie podzespołów następuje po przejechaniu kilku do kilkunastu kilometrów – w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Proces ten można skrócić wspomagając wzrost temperatury silnika. Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie, które zabezpieczy mechanizmy przed nadmierną eksploatacją.

Grzałki do silnika – kiedy używać?

Grzałki silnikowe będą idealnym pomysłem w porze zimowej. Rozwiązanie to jest najpopularniejsze w krajach skandynawskich, gdzie mrozy potrafią być naprawdę siarczyste. Dzięki niemu wspomaga się rozruch silnika i skraca czas ogrzewania wnętrza samochodu. Grzałki do silnika mogą przydać się nie tyko zimą. Mają także zastosowanie w przypadku pojazdów, które narażone są na długie postoje. Zaleca się więc stosowanie ich w autobusach, karetkach czy wozach policyjnych. 

Zalety korzystania z grzałek silnikowych

Tak zwany „zimny start” naraża mechanizmy silnika na zbyteczną eksploatację. Dla właścicieli to dodatkowe koszty związane z nadmiernym spalaniem. Dzięki grzałkom silnikowym początkowa faza jazdy staje się bardziej ekonomiczna. Ma to także swoje odbicie na środowisku naturalnym – mniejsze spalanie równa się mniejszej emisji szkodliwych związków. Dodatkowym atutem tego rozwiązanie może być szybsze osiągnięcie przyjemnej temperatury we wnętrzu pojazdu. Dzięki temu zimą ręce nie będą kostniały od porannego skrobania szyb czy chwytania za lodowatą kierownicę.

Montaż ogrzewaczy do pojazdu

Istnieją trzy możliwości zainstalowania takiego ogrzewania. Pierwszym z nich jest podłączenie do bloku silnika grzałki odpowiednio dopasowanej do modelu mechanizmu. Drugą opcją jest montaż elementu grzewczego na przewodach z chłodziwem. Wsparcie pracy silnika można uzyskać także dzięki podgrzewaczom do misy olejowej. Więcej informacji na temat grzałek silnikowych oraz elektronicznego wyposażenia motoryzacyjnego znajdziesz na stronie https://eko-moto.pl.