Renowacja starego dachu

Gruntowny remont starego domu, wiąże się nie tylko z odnowieniem elewacji, ale przede wszystkim z wymianą pokrycia dachowego. To nowe, ma nie tylko spełnić swą oczywistą funkcję osłony przed wilgocią, chłodem i opadami, ale musi też pasować do nowego wyglądu budynku. W końcu dach, zwłaszcza ten spadzisty, co coś na głównie zwraca się uwagę i jego nieodpowiedni wygląd mógłby popsuć całą estetykę. 

Od czego zacząć zmianę pokrycia dachowego? 

Przede wszystkim należy sprawdzić więźbę dachu, ponieważ jeżeli została ona naruszona przez czas lub też zagnieździły się w niej pasożyty czy grzyb, trzeba będzie i ją wymienić. Jeżeli nie jest ona bardzo nadszarpnięta zębem czasu, a problemem są np. tylko szkodniki, wtedy wystarczy wezwać specjalistę, który zaleci jakie działania będzie należało podjąć. 

Remont pokrycia dachowego to kosztowna inwestycja, zwłaszcza w starym domu, kiedy trzeba też mieć na uwadze, że nie można użyć ciężkich materiałów, które mogłyby dodatkowo obciążyć konstrukcję budynku. Popularnym, tanim i wytrzymałym materiałem jest blacha trapezowa, ale jeżeli mamy do czynienia ze starym budynkiem np. w dworkowym stylu, takie pokrycie dachowe może znacznie popsuć estetykę budynku. Blacha trapezowa, choć ma wiele zalet, wizualnie lepiej pasuje do nowoczesnego budownictwa. 

Czym więc pokryć stary dach?

Oczywiście blacha trapezowa to nie jedyna opcja, bo na rynku dostępne jest wiele innych materiałów, które z powodzeniem można użyć. Te same właściwości ma blachodachówka https://glinmet.pl/blachodachowka – tania, wytrzymała, ale z wyglądu przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną. Ze względu na swoją masę, nie wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dachu, co jest bardzo ważne. Pokrycie dachowe tego typu jest też bardzo proste i szybkie w montażu, bez problemu sprawdzi się też na spadzistych dachach, o skomplikowanym kształcie. Jakie jeszcze ma zalety? Występuje w wielu różnych wzorach oraz kolorach, możemy też wybrać powłokę – matową, w połysku lub drewnopodobną.